Historia dokumentów kolekcjonerskich w Polsce jest krótka, ale burzliwa. Te topowe firmy wykorzystują poliwęglanu zamiast PCV, grawerowania laserowego, mają wszystkie zabezpieczenia włącznie z farbami OVI, kingramami, elementami MLI/CLI. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie firmy na rynku dostarczają produkty wysokiej jakości. Jak więc rozpoznać naprawdę wysokiej jakości dokument kolekcjonerski?
Profesjonalne firmy używają poliwęglan - ten sam surowiec, z którego wytwarzane są oryginalne dokumenty. Jest to konkretnie ten materiał który dźwięczy „metalowo" kiedy puści się dokumenciki na blat stołu. Łatwy test opiera się na rzuceniu dokumentu na twardą powierzchnię - poliwęglan generuje specyficzny, metaliczny dźwięk.
Najważniejszą korzyścią jest to, że można w nim wygrawerować laserowo. Różnica w koszcie jest spora, więc nic zadziwiającego, że odmienność w cenie też jest spora.
Jak przesuniecie palcem po wierzchu dokumentu - jak czujesz małe nierówności w miejscach gdzie są dane, to zapewne mamy do czynienia z grawerowaniem laserowym. Dane na dokumencie nie są nadrukowane zwykłą drukarką na górze, tylko wygrawerowane "w środku" materiału. Nadruk UV to taki bajer, który widać tylko pod lampą UV. Aby sprawdzić obecność nadruku UV, potrzebna będzie szczególna lampka ultrafioletowa (tzw. "black light").
kolekcjonerskie prawo jazdy
Inna znacząca kwestia! Czasem te cyfrowe rzeczy zawierają funkcje których nie posiadają pierwowzory. Te elementy są bardzo ważne dla dobrego dokumentu kolekcjonerskiego. Specjalistyczne dokumenty kolekcjonerskie mają elementy, które zmieniają swój kształt w funkcji od kąta widzenia. Kinegram - hologramowy element zabezpieczający, Elementy MLI/CLI (Multiple/Changeable Laser Image) - przekształcalne laserowo obrazy, Relief - wyczuwalne dotykiem zagłębienia lub wypukłości. Popatrz się drobniutkim szczegółom, takim jak mikrodruk, tło dokumentu czy elementy graficzne. W dokumentach dobrej jakości wszystkie te elementy są wyraźne, dokładne i doskonale skopiowane.
W dobrej jakości dokumentach kolekcjonerskich element ten musi dawać wrażenie trójwymiarowości i przekształcać się optycznie przy przesuwaniu dokumentem. Mega fajna rzecz i trudna do skopiowania! Dobrej jakości dokument kolekcjonerski to nie tylko zbiór indywidualnych zabezpieczeń, ale ich spójna całość. Skieruj koncentrację, czy różnorodne elementy dokumentu są ze sobą zharmonizowane, czy też pewne zdają się włączone "na gwałt" lub odstawać poziomem od pozostałych. Nadmiernie lekkie lub zbyt cienkie dokumenty to sygnał, że producent skąpił na tworzywie.
Finalną, ale nie gorzej znaczącą cechą najwyższej jakości dokumentów kolekcjonerskich, jest szansa ich sprawdzenia przed zakupem. Jak widzimy w tekście porównawczym: "Dodatkowym plusem jest możliwość uzyskania obrazów zrobionego dokumentu przed wysyłką." Zamawiaj TYLKO od dostawców, którzy dają ci opcję sprawdzenia dokumentu przed wysyłką! Z tego powodu zawsze warto wydać pieniądze w produkt od renomowanego producenta, który troszczy się o szczegóły i używa zaawansowane technologie produkcji.